konflikt Gruzie a Jižní Osetie

Nezavisle Kosovo? Co si myslite?

17. 1. 2008 23:37
Rubrika: Studium | Štítky: etnicke , konflikty , kosovo , nezavislost , separace

V poslednich dnech se zacina mnohem seriozneji hovorit o datu vyhlaseni nezavislosti provincie Kosovo. Rad bych provedl mezi ctenari serveru signaly.cz mensi pruzkum o tom, co o Kosovu vite, popripade jak se k jeho suverenite stavite.


Historie

Kosovo z hlediska historickych realii predstavuje problem ve dvou liniich - etnicke a nabozenske. Je pravda, ze v ramci kosovskeho konfliktu hralo nabozenstvi spise sekundarni roli a primarne se jedna o etnicky konflikt, ale povazuji za nutne pripomenout, ze kosovsti Albanci jsou spise muslimskeho vyznani a Srbove vyznani pravoslavneho.

Region Kosovo je se Srby spjat udalosti ze dne 28/06/1389 - tehdy doslo k bitve na Kosove poli, kdy sultan Murad porazil srbskeho knizete Lazara. Kosovo pole je rovnez ze srbske strany chapano jako kolebka Srbu. (Larys, 2007)

Vztahy Albancu a Srbu jsou dodnes zatezkany (stejne jako i v jinych balkanskych konfliktech) 2.svetovou valkou. V jejim prubehu byla provincie rozdelena na tri okupacni zony - nemeckou, italskou a bulharskou, pricemz dochazelo ke vzajemnym etnickym cistkam. Ze strany Srbu se jich dopousteli oddily Cetniku a pro tyto ucely nekteri Albanci vytvorili pod nemeckym dohledem specializovanou jednotku Waffen SS Skanderbey. (Larys, 2007)

Velmi zrychlene se pres Titovu politiku "bratrstvi a jednoty" dostaneme k sovinistickemu pojeti a eskalaci nacionalismu, ktere vyuzil v osmdesatych letech Slobodan Milosević. V ramci meetingu pravdy proklamoval i svou slavnou tezi adresovanou kosovskym Srbum, "nikdo Vas nesmi bit". (Larys, 2007)

Zajimave je, ze v devadesatych letech dochazelo k eskalaci napeti a postupne se dostavala politika pasivni rezistence prosazovana Ibrahimem Rugovou do pozadi a ve stredu zajmu se ocitl nasilny proud reprezentovany UCK (Kosovskou osvobozeneckou armadou). K vyzbrojovani polovojenskych jednotek dochazelo barterovym obchodem "zbrane za heroin" se skupinami v Albanii, jejiz ekonomika se padem pyramidovych her ocitla v roce 1997 v troskach. (Larys, 2007)

Velmi vyznamny vliv na deni v kosovskem konfliktu mely USA. velvyslanec USA v 02/1998 uvedl prohlaseni, v nemz odsuzuje akce UCK za akty terorismu, coz si sbrska strana vysvetlila po svem a uz ko konci tohoto mesice zacali do pohranicnich oblasti pronikat specialni jednotky srbske policie.

Po mnoha konfliktech a intervencim mezinarodniho spolecenstvi byla vytvorena tzv. Kontaktni skupina a k 10/1998 Srbsko po nalehani povolilo pritomnost Kosovske verifikacni mise OBSE o poctu 2000 nezobrojenych prislusniku. Vrchni predstavitel teto mise Walker pak v 01/1999 zazehl konflikt, kdyz bez predchoziho vysetrovani bezprecedentne oznacil incident v Racaku (45 popravenych Albancu) za akci Srbu. (Larys, 2007)

Situaci mela vyresit konference v Rambouillet (Francie), ktera mela dve konani (02/1999 a 03/1999). Albanska strana jednostrane podepsala predlozenou smlouvu a NATO se poprve za svou existenci pripravovalo k zahajeni operace "Operation Allied Forces". 24/03/1999 doslo k prvnim uderum letecke kampane, srbska armada na to reagovala presne opacne, nez bylo ocekavano a na uzemi Kosova vtrhlo 36 000 vojaku. Dochazelo k incidentum na zaklade etnicke odlisnosti a komplikace ukoncila az Kumanovska dohoda z 09/06/1999. O den pozdeji byl vyhlasen protektorat OSN nad Kosovem a na jeho stabilizaci se zacali podilet OSN, OBSE a NATO (K-FOR). (Larys, 2007)

Rok 2001 se nesl ve znameni prvnich voleb a vytvoreni tzv. Ustavniho ramce. Od skonceni otevrenych boju doslo k dve nasilnym akcim v 02/2000 v Kosovske Mitrovici a v roce 2004 tamtez byly zazehnuty nasilnosti postupne se prelevajici na celou provincii. Tehdy doslo k vyhnani 4500 Srbu. (Larys, 2007)

Aktualne

Je nasnade rici, ze nynejsi reprezentat politickeho organu Assembly od Kosovo Hashim Thaci, je byvalym elitnim velitelem UCK. V Kosovu je povazovan za hrdinu, ktery vybojoval Kosovu nezavislost. MF DNES (17/01/2008) uvadi, ze Kosovo by se mohlo stat modelem pro mnoho dalsich oblasti ve svete se separatistickymi tendencemi. Ruska federace hajici zajmy Srbska se vyjadrila ve smyslu jakehosi druhu odplaty smerem k zapadu, jez faux pas zpusobene blokaci RB OSN v tomto tematu, vyresilo po svem, totiz beze snahy konsensualni dohody a prijetim kosovske nezavislosti USA a EU.

Muj nazor

Primarne je dulezite rict, ze duvod proc jsem siroce pojednal o historickych aspektech souvisi s tezkou orientaci v problematice. Snazil jsem se byt co nejvice objektivni, pokud chybi nejaka vyznamna udalost, zautocte na me v komentarich a ja ji rad doplnim.

Nazor, ktery ve veci Kosova zastavam je dost konzervativni. To do ceho se nyni USA pousti proste koreluje s tim, jakym zpusobem v otazce postupovaly vzdy - naprosto zbrkle, nerozvazne. To, ze se k podobne iniciative pripojuje i EU, jejiz jsme clenem me osobne zarazi snad jeste vice.

V Kosovu ani Srbsku se v soucasne dobe nenajde politicka garnitura schopna vzajemne komunikace na urovni konstruktivniho reseni. V okamziku, kdy se OSN rozhodlo jednostranne vyhlasit protektorat nad Kosovem, povazuji za spravne ho udrzet z hlediska stability i nyni. Pokud po utoku Srbu jim bylo uzemi odnato (ze spravniho drzeni), melo by mezinarodni spolecenstvi flegmaticky reagovat i na vyhlaseni nezavislosti Kosova. Chapu, ze pravo na sebeurceni je stezejni, ale bohuzel je treba se rozhodovat pro mensi zlo. A dle meho nazoru, je soucasne reseni spatne a mnohem slibnejsi postup bych si sliboval od ponechani spravniho statutu v rukach OSN a stabilizace regionu misi K-FOR a to na dobu nejmene dvou generaci. Ackoli je to velmi idealisticky nazor, ma sve jednoznacne opodstatneni. V soucasne dobe existuji v Kosovu legitimni slozky tzv. Kosovskych ochrannych sboru - vicemene se jedna o policejni slozky. Zasadni funkci ozbrojene skupiny vsak hraje NATO a jeji vojaci na mirove mise cviceni. Nedokazi si predstavit situaci, jak po vyhlaseni nezavislosti vladou slouzeno z byvalych kadru UCK, bude dochazet k ochrane etnickych mensin. Neverim, ze vznikem nezavisleho Kosova nedojde k naprostemu etnickemu vycisteni provincie (at fyzickym nebo psychickym utlakem).

Zdroje
Laryš, M. (2007): Kosovo In: Šmíd, T. - Vaďura, V.: Etnické konflikty v postkomunistickém prostoru, Brno, Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) 2007.

MF DNES, 17.01.2008.

Zobrazeno 2770×

Komentáře

Václav Plíhal

Chápu-li správně, EU byla narozdíl od USA dosud zdrženlivá k vyhlášení samostatného Kosova. Většina zemí kromě těch, které mají vlastní problémy v nekonzistentnosti území (Slovensko nebo ono neunijní Rusko) je však pro vymezení států na základě sebeurčení.
Nastoupí-li v Srbsku do prezidentského úřadu nacionalista, mohlo by být vyhlášení nezávislosti problémem nejen pro menšiny v Kosovu, ale i z hlediska stability celé oblasti.
Nevím, jak rychle by jednotky K-FOR opustily Kosovo - problém to je a nastiňovat vyhlášení nezávislosti právě v době, kdy v Srbsku probíhá kampaň, ve které se snadno použije "Kosovo nedáme" bude asi opravdu nezodpovědné.
Na druhou stranu; dvě generace přítomnosti mezinárodních sil? Osobně bych byl pro vyhlášení nezávislosti, co nejdříve to bude možné. Obávám se však, že ta doba ještě opravdu nenastala..

Cinik

Já si myslím, že samostatnost Kosova je nutnost. Prostě proto, že je nemožné a neudržitelné, aby si nějaký stát držel násilím provincii, jejíchž cca 80-90% obyvatel jej k smrti nenávidí, a to nikoliv bezdůvodně...

kralik

Ad.1: USA nebyly prilis zdrzenlive v obdobi, ktere predchazelo letecke kampani. Osobne si myslim, ze se snazi nyni podporovat Kosovo uz proto, ze si sve politicke chyby castecne uvedomuji.

Sebeurceni statu na zaklade naroda je samozrejme logicke, ale na druhou stranu se to da aplikovat pouze v okamziku, kdy v cele statu stoji skupina, ktera dokaze moc drzet legitimne a s durazem na nejaky eticky kodex a konsensus.
Jestlize Hashim Thaci je byvaly predstavitel UCK, tak ze sebe vnitrni odpor proti Srbum nikdy nedostane (predpokladam, mohu se mylit). Proto si myslim, ze politicky ma zustat v cele Kosova OSN.

Viz moje: Dve generace pritomnosti mezinarodnich sil. | Vzhledem k tomu, jakym zpusobem jsou dnes narysovany ohniska napeti, tak je jednoznacne, ze princip kratkodobych (horizonty let) misi jsou proste jen zavdavek, ze jsme neco udelali. Resenim je dle meho nazoru pouze nejaka forma stabilizacnich sil.

Nerikam, ze plan mise na dve generace musi byt nutne realizovan v dnesnim meritku (mezinarodni kontingent K-FOR), ale dokazu si predstavit vytvoreni regulernich sil (toho konkretniho statu), ve kterych budou pusobit vojensti poradci se statutem mezinarodniho pozorovatele OSN nebo OBSE.

Nerad bych idealizoval ulohu NATO nebo OSN, ale prece jen pusobi o neco objektivneji nez konkretni mechanismy v zemi - a to i v situaci, kdy nedelaji v uvozovkach nic.

kralik

Ad.2: Mozna to z meho prispevku neni zcela jasne, ale i ja podporuji nezavislost. Ovsem ne nyni a ne v horizontu let, ale v horizotnu desetileti. Do te doby povazuji za nutne, aby existovaly procesy mezinarodniho spolecenstvi schopne situaci regulovat. Pricemz regulaci nechapu stazeni vojsk a pak jejich opetovne vyslani do operacni oblasti, kdyz uz znovu hori domy - nyni pro zmenu srbske. A rovnez naprosto respektuji fakta, kterymi Albanci argumentuji duvody sve snahy o suverenitu.

Zobrazit 4 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona